Eko Alfa

O co chodzi?

O czyste powietrze w Knurowie. Słyszałeś pewnie o smogu, pyle i wielu innych rzeczach, które brzmią skomplikowanie i mogą Ci szkodzić. Postanowiliśmy wykonać krok, który zwiększy świadomość mieszkańców, dotyczącą tego problemu.

Świadomość społeczna

Zamysłem projektu Eko Alfa jest zwiększenie świadomości lokalnej społeczności o istnieniu smogu jako faktycznego problemu, z którym trzeba walczyć. Cząstki pyłu zawieszonego w powietrzu są niewidoczne gołym okiem - co wcale nie znaczy, że ich nie ma i nic z tym nie trzeba robić. Wręcz przeciwnie.

Eko Alfa chce zwrócić uwagę wszystkich na realne zagrożenie zdrowia i samopoczucia, które może ulec pogorszeniu poprzez wysokie stężenie PM w powietrzu, którym wszyscy oddychamy.

Gdzie znajdę wyniki pomiarów?

Wyniki pomiarów powietrza w Knurowie znajdziesz na stronie projektu eko Alfa

Polub również stronę firmy Alfa-System na facebooku, aby być na bieżąco z aktualnościami o projekcie.

Kto za to odpowiada?

Eko Alfa powstał dzięki firmie Alfa-System lokalnemu dostawcy internetu światłowodowego w Knurowie.

Trochę o technicznej stronie projektu

Czujniki NAM, które wykorzystujemy w naszym projekcie są przystosowane do wykorzystania w ciągu całego roku. Specjalna konstrukcja urządzenia zapobiega przekłamywaniu (zawyżaniu) odczytów PM2,5 oraz PM10 dzięki wykorzystaniu małej "komory", która podgrzewa pobrane powietrze przed wykonaniem pomiarów. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy poziom wilgotności powietrza, która zawyżyłaby wynik PM i wprowadzała użytkownika w błąd. Mierzymy również temperaturę otoczenia, wilgotność względną powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Każdy czujnik wykonuje pomiar co 5 minut.

Świetna inicjatywa! Czy można się przyłączyć?

Zdecydowanie tak! Projekt jest otwarty i tuż przed jego startem udało nam się zachęcić kilka lokalnych firm do udziału. Każda firma, która będzie chciała dołączyć do projektu, zostaje oznaczona na liście czujników jako sponsor, w ramach podziękowania za udział.

My ze swojej strony nadajemy takiej firmie tytuł Eko Przyjaciela miasta.

Jakie czujniki mogą się przyłączyć do projektu?

Chcemy, aby nasze pomiary były wiarygodne. Nie dopuszczamy do projektu dowolnego typu czujnika.

Eko Alfa z założenia ma być projektem homogenicznym stąd nasza decyzja o jednakowych czujnikach. Przeprowadzone testy na sprawność działania grzałki, utwierdziły nas mocno w przekonaniu, że konkurencyjne czujniki przekłamują mocno wyniki (nawet kilkukrotnie) w przypadku dużej wilgotności powietrza.

Warto również podkreślić, że używane przez Nas czujniki NAM nie zgadują wyników i nie obliczają ich na podstawie "sztucznej inteligencji", jak robi to konkurencja z kilkukrotnie droższymi czujnikami.

Eko Alfa w liczbach

3

Eko czujników

15

parametrów mierzonych co 5 minut

432

pomiarów wykonuje jeden czujnik na dobę

Przyłączam się!

Skontakuj się z nami, jeśli chcesz zostać sponsorem czujnika lub zaproponować swoją lokalizację na umiejscowienie czujnika.

Eko Przyjaciele miasta

Alfa-System

Szanowni Państwo Biuro Obsługi Klientów nieczynne od 16 marca do odwołania.

W związku z ogłoszoną pandemią dla dobra Klientów oraz Pracowników podjęliśmy decyzję o zamknięciu Biura Obsługi Klientów przy ul. Lotników 6.

Przez cały czas będziemy dla Państwa dostępni za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, które wyszczególnione są na stronie: https://alfa-system.pl/dane-teleadresowe

W trosce o bezpieczeństwo Klientów i Pracowników podjęliśmy również decyzję o ograniczeniu w miarę możliwości wizyt techników u Państwa. Będziemy realizowali tylko prace niezbędne dla utrzymania ciągłości usług. W przypadku problemów po Państwa stronie pomoc ograniczymy do kontaktu telefonicznego. Prosimy o wyrozumiałość w tym względzie. Dziękujemy za zrozumienie i życzymy zdrowia wszystkim naszym Klientom.


20+

Lat na rynku

313

Kanałów w ofercie TV

300+

Podłączonych bloków

500 Mb/s

Prędkość wysyłania

17s

Czas na wysłanie 1GB danych